​לאהוב את ריטה

אנה ארונוב, אני איתך, אחותי! גם אני לא אצא עם מישהו שלא יודע מי זו פרידה קאלו! 🙂

בשנתיים האחרונות הטלוויזיה שלנו התמלאה ריאליטי הכרויות מכל כיוון. פלצני ככל שזה נשמע, אין לי כל כך זמן לטלוויזיה, בטח כשזה נוגע ל”התמדה” בסדרות, אבל כרווקה ישראלית בת 35, שנושא הזוגיות מעסיק אותה לא מעט, (ואשר פעמים רבות נשאלת את השאלה: “איך בחורה כמוך עדיין לבד?”), תוכן כזה פונה בדיוק אלי ואל בחורות כמוני. כך נשאבתי די בעל כורחי לעונה הקודמת של “חתונה ממבט ראשון” וכהמשך ישיר אל תכנית הכרויות אחרת ואף מסקרנת הרבה יותר בעיני: “לאהוב את אנה”.

 קשה היה שלא לתהות איך זה שבחורה כמו אנה ארונוב זקוקה לתכנית ריאליטי כדי למצוא זוגיות? מצד שני, עודדתי את עצמי: “הנה, אם בחורה כמו אנה ארונוב מתקשה למצוא זוגיות, מה יגידו אזובי הקיר???”. וכך מצאתי את עצמי צופה מהצד במסע שלה, שותפה פאסיבית לתהליך המעניין שעברה. תהליך המוכר לי היטב. כמטפלת (בעיקר בגוף ועל הדרך קצת בנפש) אני מאמינה מאד בטיפול. פניתי לקואוצ’ינג לא אחת (כי התקמצנתי על פסיכולוג/ית :-)) במטרה לקבל כלים פרקטיים, הכוונה וייעוץ בצמתים שונים בחיי. לפני מעל לשנה החלטתי להתמסר לתהליך קואוצ’ינג אינטנסיבי, שהיה, בשלב הזה של חיי, מוכוון זוגיות. לא יודעת אם זה באמת היה זול יותר, אבל כך או כך היה כדאי! נכון לכתיבת שורות אלו, ראיין ריינולדס עדיין לא דפק בדלת, אבל עוד לא אבדה תקוותנו!

אם לחזור לרגע לעונה הקודמת של “חתונה ממבט ראשון”,  (ועימכם הסליחה, לא צפיתי בעונה הנוכחית במכוון, למרות שהסביבה והפרומואים דאגו לעדכן אותי כל הזמן), הרווקה שהיה לי הכי קל להזדהות איתה שם הייתה- איך לא?- רלי לוי, שדי מהר הוכתרה ל-“מאמי הלאומית” החדשה.

קל להתאהב ברלי. היא חמה, כנה, מאד “בגובה העיניים”, רחוקה מלהיות הפאם פאטאל שהיא אנה. משתוקקת בכל מעודה לאהוב ולהיות נאהבת, ומשום כך היא מעוררת אמפתיה גדולה והזדהות מיידית.

אנה, לעומת זאת, יכולה לעורר אנטגוניזם. וכן, בואו נודה בזה: קנאה!  “בגיל 36 יש לאנה ארונוב הכל”, הכריזו הפרומואים…וכאן בדיוק קבור הכלב!

אנה ארונוב וגם רלי לוי מייצגות דור שלם ששבוי באיזשהו מעגל קסמים: צעירים וצעירות קרייריסטים, מצליחנים, “בודדים בצמרת”, חותרים למצוינות חסרת פשרות בכל תחומי החיים, שום דבר לא באמת מספק אותם, חיים את הרגע, נמצאים בחיפוש מתמיד אחר ריגושים, מעזים להגשים חלומות, ממלאים את החיים שלהם בנופים וצבעים וחוויות ושפע מכל הבא ליד- עד שכבר לא נשאר מקום למישהו נוסף, גם כי כל הזמן יש תחושה שיגיע משהו טוב יותר.

רלי שספגה, כמו כולנו, לא מעט כאפות ב-“ויה דולורוזה” הזו שנקראת עולם ההיכרויות, קבעה, באחד מוידוייה המרגשים כי “הרווקות היא גיהינום”. אני לא מסכימה עם הקביעה הזו. נכון שטובים השניים מן האחד, אבל גם חיי זוגיות ונישואין עלולים להפוך לגיהינום, אם אתה מנווט אותם לשם. נכון שזו קלישאה שחוקה, אבל החיים הם, בסופו של דבר, תוצאה של הבחירות שלך.

כן, גם אני רואה לעתים קרובות את הדייטים והשיטוט באתרים כעול, אבל יש תקופות שבהן אני רואה את התהליך הזה כהרפתקה, הזדמנות להכיר אנשים חדשים, לפתוח עוד שערים של שפע (וואו, הקואוצ’רית שלי ממש תהיה גאה בי עכשיו!), עוד צפרדע בדרך לנסיך…….טוב נו, על מי אני עובדת? החלק הזה ברווקות הוא באמת גיהינום :-).

היחס שלי כלפי אנה השתנה מפרק לפרק, בהתאם לנסיבות. הוא נע בין הזדהות לריחוק, בין גיחוך ציני לשמחה כנה בשמחתה. אני מכירה היטב את “תסמונת התלמידה המצטיינת” שהיא לוקה בה: “בא לי להיות מאד טובה בכל מה שאני עושה, והתייחסתי לכל מערכת יחסים שלא הצליחה כאל כישלון אישי. נורא קשה לי להיכשל”, את חרב הפיפיות שבחינוך הרוסי (החתירה הבלתי פוסקת למצוינות לצד התחושה שאת אף פעם לא טובה מספיק ולא מעריכים אותך מספיק) , את תחושות המיאוס וההחמצה, את ההתאבלות על הזמן היקר שבוזבז לשווא במפגשים שמובילים לשומקום.

היה שם גם פחד, פחד שקיים בכולנו: הפחד להיפתח ולהיכוות שוב. הפחד להיות חשופה ופגיעה. ארונוב עצמה הודתה בראיון הפרומו שנעשה עימה במגזין “GoStyle” שהיא נסגרה במהלך השנים ושמרה על הלב שלה בצורה שלא מאפשרת לדברים לקרות.

היא חוותה שם סיטואציות שרבים ורבות מאיתנו חוו: החל מאי הנוחות מול הבחור הראשון שיצאה איתו, שהטיח בה מטר של סיסמאות מאשימות והדייט עם הבחור המבוגר והרחוק שנות אור ממנה, וכלה בניסיונות לאמץ גישה קלילה ומשוחררת יותר  ולתת צ’אנס אמיתי- גם אם נדמה שזה כנגד כל הסיכויים!

אז נכון שסוגיית “אתה לא מכיר את פרידה קאלו? אף פעם לא היית בתיאטרון?” עוררה מחלוקת, ואף צידדתי בטיעוניו של הפסיכולוג בהקשר הזה (“כמה גבר צריך לקרוא לפני שהוא מגיע לדייט איתך?”), אבל פרידה קאלו היא רק סמל למשהו מהותי יותר.  

 

פרידה קאלו על קיר באחד מבתי הקפה מהטיול האחרון שלי ברודוס

הרבה קואוצ’רים, (או לפחות הקואוצ’רית שלי :-)) מדברים על “לשחרר את הפנטזיה” ועל כך שמרביתנו חיות באגדות ומחפשות “סיפור סינדרלה”. הכוונה היא לא, חלילה, להתפשר- מושג שמוכר לנו, הרווקות הזקנות, היטב. הכוונה היא לא לצפות שהכל יהיה ורוד ומושלם  ו- Happily Ever After כמו באגדות, ויתרה מכך: לא להמתין ל- Prince Charming שיבוא ויושיע אותנו ויהפוך את חיינו על פיהם: לטובים יותר, בריאים יותר, מאושרים יותר, או השד- יודע- מה- יותר, אלא כבר עכשיו לברוא לעצמנו את המציאות שהיינו רוצות להתקיים בה, לחיות חיים מלאים- מלאי אהבה והערכה עצמית, ולהגיע לזוגיות מהמקום הזה. בראיון שנעשה עם אנה ע”י “אנשים” כפרומו לסדרה, היא ציינה בנחישות שהיא עוד תממש את סיפור הסינדרלה שלה! וזה בעצם מה שקרה שם, בסופו של דבר.

להבדיל מאנה לנו לא מחכה בחוץ סוללת גברברים שרק רוצה לכבוש אותנו, אבל התכנית הזו והפינאלה שלה הפיחו בי תקווה: ראינו כי אנה ואייל מגיעים עם השקפות עולם מעט שונות וחלומות שונים, ועם זאת, הודות לחיבור הרגשי החזק ביניהם, והרצון המשותף להחזיק בקשר וליצור משהו אמיתי, הזוגיות הזו שרדה את המימד הטלוויזיוני- ולראייה: פרק החתונה ששודר לפני כמה שבועות. אז אולי הסבלנות וההתמדה משתלמות? ואולי חוסר הרצון שלנו להתפשר על הדברים החשובים באמת הוא מוצדק וצריך להמשיך להנחות אותנו בדרך?

באותו ראיון שציטטתי מ-“GoStyle” אנה שיתפה שהעמדה שלה בנוגע לזוגיות הייתה לשבת על החוף, לא להיכנס למים, לחכות שהפרטנר יתקדם “ואז אולי אני אצטרף”. ההבנה הזו נתנה לה דחיפה לנסות באמת להירטב כי “אי אפשר אחרת”. אז גם אני למדתי מהתכנית הזו שכדי לשחות צריך להיכנס למים, וכי בהייה בגלים המתנפצים ברומנטיות על הסלעים לא תקדם אותי לשום מקום. הרי גם רלי, בסופו של דבר, קיבלה את ההאפי אנד והפרינס צ’ארמינג שלה, אחרי שהיא שחתה בהרבה מים עכורים. וכך גם המקבילה הגברית של רלי בעונה הנוכחית של “חתונה ממבט ראשון”- לירן. 

 

מעמוד האינסטגרם של רלי לוי מהעונה הראשונה של “חתונה ממבט ראשון”- גם היא קיבלה את ההאפי אנד שלה….

View this post on Instagram

My ❤ @eldad_zeira

A post shared by Reli Levy Zeira רלי לוי זעירא (@reli.levy) on

נ.ב. גם בפרק החתונה של אנה חזר המוטיב המנחה של האנטגוניזם. מצד אחד, את לא רוצה שיהיו נוכחים בטקס החתונה הכל כך אינטימי שלך אנשים אקראיים, אבל להתחתן לעיני המצלמות ולעיני כל בית בישראל- זה כן?! ועם זאת לא יכולתי להישאר אדישה לדברים המרגשים שבני הזוג נשאו זה אל זו מול שי אביבי וקומץ קטן של חברים, ואפילו דמעתי יחד עם הכלה בטקס.

אז… בקרוב אצל כולנו?

המרים השבועי

Fleetwood Mac- Go Your Own Way

Fleetwood Mac- Go Your Own Way לכבוד סיום הסגר המהודק- מסוגר- סגור- בהחלט (פככככ, צחקתי בקול רם) והתחדשות עונת הדייטים (פככככ, שוב צחקתי בקול רם!

כנסו כנסו »

חפירות אחרונות...

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email